Hangi Lens (Objektif) Aralığını Kullanmalısınız?


Lens (Objektif) Nedir?

Fotoğraf çekerken sensörünüze giren ışık oranını ayarlamanızı sağlayan ve fotoğrafınızın netlik&keskinlik kalitesini belirleyen ilk aşama olan mercek ve/veya mercekler grubuna lens (objektif) denir. Lensler cekim türlerine göre süper geniş açı, geniş açı, normal, orta telefoto, telefoto ve süper telefoto olarak 6 gruba ayrılır. Aşağıda bulunan insan gözü açıları ve lens açıları bulunan görselleri inceleyerek konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Full Frame Makineler ile aralığı doğrudan kullanabilirsiniz fakat crop cihazlarda Canon x1.6 - Nikon x1.5 - Sony x1.5 - Fujifilm x1.5 değerleri ile kullanacağınız lensten alacağınız açıyı hesaplayabilirsiniz.

Moda Fotoğrafçılığı için Lens (Objektif) Tavsiyesi


Son günlerin popüler çekimlerinden olan moda fotoğrafçılığında kadrajınız kadar lens aralığınız da önemlidir. Yeni başlayanlar için her açıda maksimum performans sağlayabileceğiniz değişebilen aralıkta olan lensleri tavsiye ediyorum, kadraj ve ışık bilginiz geliştikçe prime lenslere yönelebilirsiniz. Moda fotoğrafçılığında hangi lensi kullanmalıyım diye düşünüyorsanız aşağıdaki moda fotoğrafçılığı için lens tavsiyelerime göz atabilirsiniz.

- 16-35mm (Crop Makineler)

- 24-70mm (Full Frame & Crop Makineler)

- 70-200mm (Full Frame Makineler)

- 50mm (Crop Makineler)

- 85mm (Full Frame & Crop Makineler)

- 135mm (Full Frame Makineler)
Düğün Fotoğrafçılığı için Lens (Objektif) Tavsiyesi


Düğün fotoğrafçılığı ülkemizde başarıyla yapılan fotoğrafçılık kollarından biridir. Moda fotoğrafçılığı ile benzer lens ve ekipmanlar kullanılabilir. Yeni başlayanlar için her açıda maksimum performans sağlayabileceğiniz değişebilen aralıkta olan lensleri tavsiye ediyorum, kadraj ve ışık bilginiz geliştikçe prime lenslere yönelebilirsiniz. Özellikle 85mm f/1.2 lensler düğün fotoğrafçılığında profesyoneller tarafından kullanılan, alan derinliği kontrolünün zor olması açısından tecrübe gerektiren bir lens türüdür. Düğün fotoğrafçılığında objektif değişimi ile zaman kaybetmemek için farklı türde objektifler ile çift kamera kullanılması tercih edilir. Hem geniş aşı hem dar açı farklı fotoğraflar elde etmeniz gerektiğinden geniş bir lens (objektif) havuzu vardır. Düğün fotoğrafçılığında hangi lensi kullanmalıyım diye düşünüyorsanız aşağıdaki düğün fotoğrafçılığı için lens tavsiyelerime göz atabilirsiniz.

- 16-35mm (Full Frame & Crop Makineler)

- 24-70mm (Full Frame & Crop Makineler)

- 70-200mm (Full Frame Makineler)

- 35mm (Full Frame & Crop Makineler)

- 50mm (Full Frame & Crop Makineler)

- 85mm (Full Frame & Crop Makineler)

- 135mm (Full Frame Makineler)
Ürün Fotoğrafçılığı için Lens (Objektif) Tavsiyesi


Takip ettiğim bir çok forum ve gruplarda en çok yanlış bilginin paylaşıldığı konuların başında Ürün Fotoğrafçılığı için yapılan lens (objektif) tavsiyeleri geliyor. Fotoğrafı çekilen üründe bir ticari beklenti, o ürünün satışının hedeflenmesi gibi konular ön planda olduğu için profesyonel ürün fotoğraf çekimlerinde en önemli konu objektiftir. Yapılan en büyük yanlış ürün fotoğraf çekimlerinde geniş açı lens kullanımıdır. Bir ayakkabıyı geniş açı bir lens ile çekmek için piksel kaybını önlemek adına ürüne minimum seviyede yaklaşmanız gerekir bu da ürünün netleme noktasından uzaklaştıkça bükülmelere (Distortion) sebep olacaktır ve profesyonel markaların çekimleri ile oluşacak farktan dolayı alıcının alışveriş alışkanlığına uymayan bir fotoğraf olacaktır. Her makine alana önerilen 50mm lensler ise bu konuda yine önermediğim lenslerden biridir, çünkü 50mm prime lensler bokeh özellikleri için tavsiye edilir, önereceğim lenslere oranla keskinlik farkı vardır. Ürün fotoğrafçılığında hangi lensi kullanmalıyım diye düşünüyorsanız aşağıdaki ürün fotoğrafçılığı için lens tavsiyelerime göz atabilirsiniz.

- 35mm Macro (Full Frame & Crop Makineler) - Sadece mobilya, makine gibi büyük ürünlerde.

- 60mm Macro (Crop Makineler)

- 100mm Macro (Full Frame & Crop Makineler)

- 24-70mm (Full Frame Makineler) - Sadece mobilya, makine gibi büyük ürünlerde.
Yemek Fotoğrafçılığı için Lens (Objektif) Tavsiyesi


Ürün fotoğrafçılığına benzer özellikte ekipman gereksinimi duyulan Yemek Fotoğrafçılığında tek fark ürün fotoğrafçılığında olduğu kadar çok keskin fotoğraflara ihtiyacımız olmaması hatta konsepte bağlı olmakla beraber arka planda kullanacağınız ürün ve aksesuarlara vereceğiniz bokeh fotoğrafınıza derinlik katarak ürününüzü ön plana çıkarmanıza yardımcı olur. Tabi bu konuda da dünyanın en iyi fotoğrafçılarının hem fikir olduğu konu 90 ile 110 arası açıların en ideali olduğudur. Kalite olarak bu açı aralığına istisna olabilecek lensler Full Frame'de 24-70 f2.8 ve crop cihazlarda 50mm f/1.4 (veya f/1.2) lenslerdir. Yemek fotoğrafçılığında hangi lensi kullanmalıyım diye düşünüyorsanız aşağıdaki yemek fotoğrafçılığı için lens tavsiyelerime göz atabilirsiniz.

- 50mm (Crop Makineler) - Full Frame'de 90° tepe çekimlerinde tavsiye edilir.

- 60mm Macro (Crop Makineler)

- 100mm Macro (Full Frame Makineler)

- 24-70mm (Full Frame & Crop Makineler) - 90° tepe çekimlerinde tavsiye edilir.
Portre Fotoğrafçılığı için Lens (Objektif) Tavsiyesi


Aslında portre fotoğraf çekimi için bir çok lens önerilebilir ve kullanılabilir fakat bu konuda dünyada profesyoneller tarafından en fazla kabul gören lens 85mm f/1.2'dir. Tavsiye edilen diğer lensler yine prime lensler grubundadır. Portre fotoğraflarında kullanacağınız lensin diyafram değeri ne kadar düşük olursa o kadar etkili fotoğraflar çekebilirsiniz. Portre fotoğrafçılığında hangi lensi kullanmalıyım diye düşünüyorsanız aşağıdaki portre fotoğrafçılığı için lens tavsiyelerime göz atabilirsiniz.

- 35mm (Crop Makineler)

- 50mm Macro (Full Frame & Crop Makineler)

- 85mm Macro (Full Frame & Crop Makineler)
Mimari Fotoğrafçılığı için Lens (Objektif) Tavsiyesi


Mimari çekimler için kullanacağınız lensler mutlaka geniş açı veya süper geniş açı lensler olmalıdır. Dar açılı lenslerle çekim için yeterli uzaklığı sağlasanız dahi geniş ve süper geniş açı lensler ile çekeceğiniz fotoğraflarda o ambiansı sağlamanız pek mümkün değildir. Crop cihazlarda 24mm altı, Full Frame cihazlarda 35mm altı aralıklarda yapacağınız çekimlerde etkili fotoğraflar elde edebilirsiniz. Diğer çekim türlerinde göze hoş gözükmeyen fotoğrafta kenar bükülmeleri, mimari fotoğrafçılık için "tadında" kabul edilebilen bir durumdur. Mimari fotoğrafçılık için genellikle Full Frame makineler tercih edilir. Mimari çekimlerde hangi lensi kullanmalıyım diye düşünüyorsanız aşağıdaki mimari çekimler için lens tavsiyelerime göz atabilirsiniz.

- 10-18mm

- 11-16mm

- 12-24mm

- 16-35mm

- 17-40mm