Model ve Manken Fotoğraf Çekimi Püf Noktaları


Müşteri ile İletişim;

Model çekimi öncesi müşterinizin ne istediğini öğrenmeniz ve müşterinin sunduğu örnek fotoğraflar üzerinden konuşmak en sağlıklı başlangıç olacaktır. Çünkü bu konuda müşterinizin talebi sektörde başarılı olmuş marka ve modeller üzerinden gelecektir. Unutulmamalıdır ki markalar bu konuda ciddi bütçeler ayırırlar ve makyöz, stilist, fotoğrafçıdan oluşan ekipler ile çalışırlar. Eğer bu maliyetleri karşılayamayacak bir firma ile görüşüyorsanız gösterilen örneklere "hallederiz abi" diye yaklaşmayın. Mutlaka işin içeriğini anlatın, geçmişte yapmış olduğunuz çekimleri gösterin, yapabileceklerinizi ve yapamayacaklarınızı en başta konuşmak yapacağınız işin tek seferlik bir iş olmasını engelleyecektir. Fotoğrafçı olarak anlaşmalı makyöz ve stlistlerinizin olması teklifinizi çeşitlendirmenizi sağlar ve hem maliyet tercihini müşterinize bırakmış olursunuz hem de daha profesyonel bir izlenim bırakırsınız.


Fon ve Dekor;

Model çekiminde fon ve dekor önemli bir konudur. Bu konuda birden fazla seçenek sunmak sizin için avantaj olacaktır. Sanatsal bir çekim yapmıyorsanız kırmızı bir fonda kırmızı bir elbise çekmek yeterli detayı almanızı engelleyeceği gibi, beyaz fonda da beyaz bir tişört çekimi yine istenen sonuçları vermeyebilir. Birden fazla fon kullanarak çekim öncesi elbiseleri fon rengine göre gruplamanız en sağlıklısı olacaktır. Fon seçiminde parlayan, dökümlü, pileli duran saten ve kumaş perdelerden uzak durmanız gerekir çünkü bu tip perdeler hem ışığı gereğinden fazla yansıtır hem de perdenin formu gereği oluşacak katlanmalar ile az ışık alacak alanlardan dolayı fonda renk dalgalanmaları oluşacaktır. Bu konuda kağıt fonlar, stor perde kumaşları, mdf paneller ve alçıdan yapılan sonsuz fonlar profesyonel sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Model ile İletişim ve Poz Verdirme;

Model ile kurduğunuz iletişim en önemli konudur. Modelin mutlaka rahat hissetmesini sağlamanız gerekir, modelin sevdiği tarzda bir müzik açarak çekim esnasında "bravo, çok güzel" gibi motive edici kelimeleri sıkça kullanmalısınız. Bunları yaparken fazla samimiyet kurmamanız ve iplerin sizin elinizde olduğunu da hissetirmelisiniz. Poz verdirme konusunda ise işi modellik olarak kişilerle çalışmak sizi oldukça rahatlatır çünkü siz denklanşöre bastıkça modeliniz pozunu değiştirir ve içlerinden en beğendiğinizi seçme şansınız olur. Eğer daha önce modellik yapmamış veya tecrübesiz bir model ile çekim yapıyorsanız hem çekim sayınız hem de motivasyon oranınız düşecektir. Burada bazı püf noktalara dikkat ederseniz ve yönlendirme yaparsanız kısmen daha başarılı çekimler gerçekleştirebilirsiniz.

- Modelinizin bel ile omuz hizası aynı olmasın.

- Kolların bağlanmasını istemeyin.

- Modelinizin dik durması için uyarıda bulunun.

- El ve bacaklar kameraya doğru uzamasın. Bu tip pozlar daha çok objektifinize yatay olarak yansısın.

- Modelinizi fona çok yakın tutmayın, fona vurcağınız ışıktan etkilenmemsi için en az 2 metre önde durmalı..

- Modeliniz sağa veya sola doğru bakarak poz verecekse, ters eli aşağı sallanmasın.

- Elbise detayını arkadan alacağını pozlarda modelin sağa veya sola bakmasını sağlayın.

- Ortalama 2 saatte bir mola verin.

Işık ve Ekipman;

Fona ve modele uygulayacağınız paraflaşların doğru yerleşimi çok önemlidir. Işıkları nereye koyacağınız konusunda tek bir setupa bağlı kalmak işlerinizde stabil sonuçlar almamanızı sağlar çünkü çekim yapacağınız her mekânın ışık ölçüm dereceleri farklılık gösterir. Yüksek tavanlı bir mekanda deveboynu kullanabileceğiniz gibi alçak tavanlı bir mekanda ışığınızı doğru bir konumlama ile tavandan sektirerek modelinizin omuzlarına karanlık düşmesini engelleyebilirsiniz. 3 veya 4 paraflaş ile bi kaç farklı tip softbox ve reflektör yardımı ile güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bazı Temel Kurallar;

- Çekimlerinizi stüdyo ortamında yapmaya çalışın, böylelikle hava durumlarından etkilenmez, farklı günlerde yapılacak çekimlerde ışık ayarlarınızı stabilize edebilirsiniz.

- Ürünü arka planda bırakacak fon ve dekorlar kullanmayın.

- Ürünlerin rengini doğru alacağınız ışık ayarlarında çalışın.

- Geniş açılı lensler kullanmamaya özen gösterin.

- Her kıyafetten 3-4 farklı poz almaya çalışın.