Yemek Fotoğrafçılığı ve Yemek Stilistliği


Yemek Fotoğrafçılığı Nedir?;

Yemek fotoğrafçılığı son zamanlarda hızla yaygınlaşan ve aynı hızla önem kazanmaya devam eden fotoğrafçılığın en az portre fotoğrafçılığı kadar sanatsal bir dalıdır. Yemek fotoğrafçılığında çektiğiniz yemeğin lezzetli ve teşvik edici gözükmesi kadar fotoğrafın genel ışık ayarı ve ürünle birlikte kullanılan aksesuarların bir bütünlük sağlaması gerekmektedir. Bu bütünlüğü bazı konsept tarzlarına sadık kalarak daha kolay sağlayabilirsiniz.

PASTORAL: Genelde süt ürünleri, tatlı çeşitleri, sıcak içecekler gibi soft ürünleri kır çiçekleri, doğallığı hissettiren kumaşlar, ahşap aksesuarlar ve pastel renkler ile kullanabilirsiniz.

MINIMAL: Sade, az sayıda aksesuar, bej, açık gri, açık mavi gibi tonlar, desenin değil rengin ön planda olduğu az desenli zeminler ve ürüne göre zeminde daha fazla boşluk bırakarak çekim yapılır.

VINTAGE: Eskitme aksesuarlar, koyu renk zeminler, dokulu kumaşlar, kurutulmuş çiçekler ile gölge oranı yüksek çekimler yapılır.
IŞIK TERCİHİ: Yemek Fotoğrafçılığında yapacağınız çekime bağlı farklı ışık tercihlerinde bulunabilirsiniz. Gün Işığı, Led Işıklar ve Paraflaşlar ile çekimlerinizi gerçekleştirebileceğiniz gibi en çok tercih edilen gün ışığı ve gün ışığına en yakın renk sıcaklığını yakalabileceğiniz led ışıkta yapılan çekimlerdir. İşletmelere yapacağınız menü çekimleri genellikle tüm gün süreceği için bu durumda gün ışığından yararlanmanız oldukça zor olacaktır. Her durumda ve her talebe cevap verebilecek seviyede olmak için tüm ışık tipleri ile çekim tecrübesi edinmeniz gerekmektedir.

Yemek Fotoğrafçılığında işin fotoğrafçılık kısmını ele alırsak, fotoğrafçı yapılan çekimin ışık ayarı, kadraj planı ve çekim mesafesinden sorumludur. Profesyonel çalışmalarda masa ve çekim düzeni Yemek Stilistleri tarafından sağlanmaktadır. Yemek fotoğrafçığında kendini geliştirmek isteyen her fotoğrafçı, yemek stilistiği konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü işletmeler için çoğu zaman işin maliyeti de önemlidir ve sadece fotoğrafçı ile işi çözmek isteyebilirler. Eğer iyi bir marka ile çalışacaksanız mutlaka bir yemek stilisti ile görüşerek çalışma maliyetinizi ona göre hesaplamalısınız.


Yemek Stilistliği;

Yemek Stilistliği, yemek fotoğrafçılığına başlamak isteyen herkesin eğitim alması gereken ilk konudur. Fotoğraf hafızası, sanatsal bakış açısı, gastronomi bilgisi gibi temel özelliklere sahip olmak oldukça önemlidir. Günümüzde bu konuda isim yapmış bir çok isim başarısını geçmişindeki mutfak tecrübesi ve kariyerine borçludur. Tabi ki bu konuda da kendinizi geliştirmenin bazı püf noktaları mevcut, ben sadece size en basit ve pratik olanından bahsetmek istiyorum. İnternet üzerinden bulduğunuz yemek fotoğraflarının benzerlerini yapmaya ve çekmeye çalışın ve bunu kendinize ödev edinin. Günde en az 1 çalışma yaparak, bir süre sonra yerleşim ve aksesuar kullanımı ile ilgili doğal çözümler ürettiğinizi farkedeceksiniz. Hali hazırda gastronomi okuyan ama mutfakta mutlu olmayan öğrenci arkadaşlarımız için de ileride kariyer planlamalarına Yemek Stlistliğini de ekleyebilirler.